Angelina Mačković

Angelina Mačković i Jelena Čović: pionirke slikarstva na svili

Slikarstvo na svili pojavilo je krajem 19.veka na prostoru današnje Subotice.U galeriji Gradskog muzeja Subotica, među brojnim umetničkim blagom, kriju se posebno vredna dela koja svedoče o jedinstvenoj umetničkoj tradiciji bunjevačke zajednice – slikanju na svili. Ova delikatna tehnika, koja zahteva izuzetnu preciznost i strpljenje.Bila je naročito negovana među ženama iz uglednih bunjevačkih porodica početkom 20. veka. Među njima se posebno ističu dve umetnice – Angelina Mačković i Jelena Čović.

Pionirke umetnosti na svili

Bunjevačka zajednica u Subotici ima bogatu kulturnu i umetničku tradiciju.Slikanje na svili predstavlja jedan od njenih najdelikatnijih izraza. Prema dokumentaciji Gradskog muzeja Subotica i rečima istoričarke umetnosti Olge Kovačev Ninkov, prva značajna imena u ovoj umetničkoj praksi bila su upravo Jelena Čović i Angelina Mačković.

„Ja ne znam da li su naše umetnice bile u regionu prve po slikanju na svili, ali znam da je naša Jelena Čović krajem 19. i početkom 20. veka podučavala slikanje na svili,“ ističe Kovačev Ninkov, ukazujući na činjenicu da je ova umetnica ne samo stvarala, već i prenosila svoje znanje na druge.

Angelina Mačković – umetnica iz senke značajnog arhitekte

Posebno mesto u ovoj priči zauzima Angelina Mačković. Njeno prezime odmah asocira na njenog oca – čuvenog arhitektu Titusa Mačkovića. Njegova dela i danas krase Suboticu. Dok je njen otac ostavio neizbrisiv trag u arhitekturi grada, Angelinina umetnička zaostavština tek čeka da bude u potpunosti prepoznata i vrednovana.

„Angelina Mačković, ćerka poznatog arhitekte Titusa Mačkovića slikala je nekoliko slika na svili,“ navodi Kovačev Ninkov, dodajući detalje o njenom pristupu:

„Kada je Angelina Mačković slikala početkom 20. veka ona je kopirala sa jedne razglednice, bukete kumašica ili neku drugu temu. To su kopije svedene sa jasnim linijama.“

Tehnike i motivi – prozor u jedno vreme

Slikanje na svili početkom 20. veka bilo je neraskidivo povezano sa društvenim konvencijama i estetskim vrednostima tog doba. Angelina Mačković svojim radovima jasno oslikava tadašnje umetničke ideale – preciznost linije, vernost originalnom motivu i svedenost izražaja.

Motivi koje je Angelina Mačković birala za svoje svilene slike tipični su za period u kojem je stvarala.To su buketi cveća, posebno kumašice. Zatim, pejzaži i drugi prizori koji su imali dekorativnu, ali i simboličku vrednost u domovima tadašnje bunjevačke elite.

Tehnika koju je koristila zahtevala je izuzetnu preciznost i kontrolu. Boje na svili se razlivaju drugačije nego na drugim podlogama, što slikanje na ovom materijalu čini posebno izazovnim. Jasne, precizne linije na Angelininim radovima govore o visokom stepenu kontrole i veštine.

Jelena Čović – učiteljica umetnosti na svili

Dok su sačuvani radovi Angeline Mačković omogućili uvid u njen umetnički izraz, Jelena Čović ostaje upamćena prvenstveno kao predavačica. Osoba koja je ovu tehniku prenosila na mlađe generacije. Kroz njen pedagoški rad, slikanje na svili postalo je deo obrazovanja devojaka iz uglednih porodica.

Krajem 19. i početkom 20. veka, umetnički rad bio je jedan od retkih društveno prihvatljivih načina izražavanja za žene iz više klase. Kroz podučavanje slikanja na svili, Jelena Čović nije samo prenosila tehničke veštine. Ona je otvarala prostor za žensko umetničko izražavanje unutar tada strogo definisanih društvenih normi.

Kulturni i istorijski kontekst stvaralaštva

Da bismo razumeli značaj rada Angeline Mačković i Jelene Čović, neophodno je sagledati širi društveni i kulturni kontekst Subotice na prelasku iz 19. u 20. vek. Ovaj period obeležen je snažnom austro-ugarskom kulturnom dominacijom, ali i buđenjem nacionalne svesti među bunjevačkim stanovništvom.

Porodice poput Mačkovića bile su nosioci kulturnog identiteta bunjevačke zajednice. Titus Mačković, kao jedan od prvih školovanih arhitekata bunjevačkog porekla, projektovao je brojne značajne građevine u Subotici i okolini.Kombinujući evropske arhitektonske trendove sa elementima lokalnog nasleđa.

U takvom okruženju, Angelina Mačković je, iako možda manje poznata od svog oca, bila deo kulturne elite koja je oblikovala umetnički izraz zajednice. Njeno slikanje na svili može se posmatrati ne samo kao lični umetnički izraz, već i kao način očuvanja i afirmacije kulturnog identiteta u vremenu velikih društvenih promena.

Tehnički aspekti slikanja na svili

Slikanje na svili predstavlja poseban umetnički izazov zbog karakteristika samog materijala. Svila, kao prirodno vlakno izuzetne finoće, reaguje na boje drugačije nego većina drugih podloga. Boja se na svili širi i razliva, što zahteva posebne tehnike kontrole i preciznosti.

Na osnovu sačuvanih radova Angeline Mačković, možemo zaključiti da je koristila tehniku koja uključuje jasno iscrtavanje kontura motiva, koje su zatim sprečavale razlivanje boje. Ovo je omogućavalo stvaranje preciznih, jasno definisanih slika uprkos karakteristikama materijala.

„Kada je Angelina Mačković slikala početkom 20. veka ona je kopirala sa jedne razglednice, bukete kumašica ili neku drugu temu. To su kopije svedene sa jasnim linijama,“ objašnjava Olga Kovačev Ninkov.

Ova metodologija – kopiranje postojećih motiva uz pažljivo iscrtavanje linija – bila je karakteristična za periode kada je originalnost bila manje cenjena od tehničke veštine i preciznosti.

Materijali i alati početkom 20. veka

Slikanje na svili početkom 20. veka zahtevalo je pažljiv odabir materijala. Osim svile, koja je sama po sebi bila skup i ekskluzivan materijal, umetnice su koristile specijalne boje pogodne za bojenje tkanine. U periodu kada su stvarale Angelina Mačković i Jelena Čović, većina ovih materijala bila je uvozna, što dodatno govori o ekskluzivnosti ove umetničke prakse.

Alati su uključivali fine četkice, posude za boje, a ponekad i sprave za zatezanje svile tokom rada. Svaki od ovih elemenata zahtevao je pažljivo rukovanje i znanje, što dodatno naglašava značaj pedagoškog rada Jelene Čović koja je prenosila ne samo umetničke, već i praktične aspekte ove tehnike.

Očuvanje i zaštita razvnovrsnog kulturnog nasleđa

Radovi Angeline Mačković danas predstavljaju vredan deo kolekcije Gradskog muzeja Subotica. Njihovo očuvanje zahteva posebnu pažnju zbog osetljivosti materijala – svila je podložna oštećenjima usled svetlosti, vlage i drugih faktora okruženja.

Muzejski stručnjaci ulažu velike napore da ovi dragoceni primerci bunjevačke umetničke tradicije budu sačuvani za buduće generacije. Istovremeno, kroz izložbe i publikacije, nastoje da široj javnosti predstave ovaj značajan, ali nedovoljno poznat segment kulturne baštine.

Značaj za savremeno razumevanje bunjevačke kulturne istorije

Slikanje na svili, koje su negovale Angelina Mačković i Jelena Čović, predstavlja važan deo kulturnog identiteta bunjevačke zajednice. Ova umetnička praksa bila je ne samo estetski izraz, već i način afirmacije društvenog statusa i kulturnih vrednosti.

U savremenom kontekstu, proučavanje njihovog rada omogućava bolje razumevanje kulturne dinamike s početka 20. veka, posebno u odnosu na rodne uloge i načine na koje su žene nalazile prostor za kreativno izražavanje unutar društveno prihvatljivih okvira.

Zaboravljene umetnice – izazov istorije umetnosti

Rad Angeline Mačković i Jelene Čović dugo je ostao u senci „velikih“ umetničkih imena tog vremena. Ovo nije iznenađujuće, s obzirom na opštu tendenciju marginalizacije ženskog stvaralaštva u istorijografiji umetnosti. Tek u poslednjih nekoliko decenija, sa razvojem rodnih studija i preispitivanjem tradicionalnih pristupa istoriji umetnosti, dela poput njihovih dobijaju zasluženu pažnju.

Gradski muzej Subotica, kroz stručni rad istoričarke umetnosti Olge Kovačev Ninkov i drugih stručnjaka, aktivno doprinosi ovom procesu revalorizacije ženskog umetničkog nasleđa.

Uticaj na naredne generacije

Iako je teško precizno utvrditi direktan uticaj Angeline Mačković i Jelene Čović na kasnije generacije umetnica, činjenica da se slikanje na svili održalo kao umetnička praksa u Subotici kroz ceo 20. vek govori o snazi tradicije koju su one pomogle da se uspostavi.

Pedagoški rad Jelene Čović posebno je značajan u ovom kontekstu, jer je kroz podučavanje stvoren kontinuitet koji je omogućio očuvanje tehničkih znanja i estetskih vrednosti vezanih za ovu specifičnu umetničku formu.

Zaključak: Vraćanje zasluženog mesta u kulturnoj istoriji

Stvaralaštvo Angeline Mačković i pedagoški rad Jelene Čović zaslužuju značajnije mesto u kulturnoj istoriji Subotice i bunjevačke zajednice. Njihov rad je svedočanstvo o umetničkim tendencijama jednog vremena. Ali i o načinima na koje su žene, uprkos društvenim ograničenjima, nalazile prostor za kreativno izražavanje i profesionalno delovanje.

Kroz nastavak istraživanja, digitalizaciju i javno predstavljanje njihovih dela, stvaraju se uslovi za potpunije vrednovanje njihovog doprinosa kulturnom nasleđu. Ovo je pitanje istorijske pravde prema zaboravljenim umetnicama. Kao i važan korak u razumevanju kompleksnosti kulturnih procesa koji su oblikovali identitet bunjevačke zajednice kroz istoriju.

Gradski muzej Subotica, kao čuvar ovog vrednog nasleđa, ima ključnu ulogu u procesu revalorizacije i prezentacije rada Angeline Mačković. Zatim, Jelene Čović i drugih zaboravljenih umetnica koje su doprinele bogatstvu bunjevačke kulturne tradicije.

Ja sam Sandra Iršević, masterka komunikološkinja i doktorantkinja digitalne produkcije. Kao urednica portala ecofeminizam.com i dopisnica TV Pink, spajam tradiciju sa savremenim novinarstvom. Moj rad u medijima i zaštiti životne sredine prepoznat je nagradama. Aktivno se zalažem za očuvanje bunjevačke kulture i rodnu ravnopravnost, dokazujući da je moguće negovati korene uz praćenje digitalnih trendova.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

error: Sadržaj je zaštićen !!