
Slikanje na svili: Oživljava tradiciju i savremenost
Slikanje na svili je više od obične umetničke tehnike. To je priča priča o ljubavi prema lepoti, tradiciji i nasleđu koje prelazi granice vremena i prostora. U Gradskom muzeju Subotica, 6. marta, održaće se predavanje, kamerna izložba i radionica posvećeni ovom fascinantnom umetničkom izrazu. Povod je proslava Međunarodnog dana žena. Ovaj događaj ne samo da će predstaviti rad dve izuzetne umetnice, Johane Pilasanović i Erike Janović, već će i pružiti priliku posetiocima da se upoznaju sa bogatom istorijom i savremenim trendovima slikanja na svili.

Slikanje na svili: Večna umetnost koja očarava
Slikanje na svili je tehnika koja zahteva preciznost, strpljenje i duboko razumevanje materijala. Korišćenjem vodenih boja i pigmenata pomešanih sa akrilatom, umetnici stvaraju dela koja zadivljuju svojom finom teksturom i svetlucavim efektima. Ova tehnika, koja je nastala u Kini pre petsto godina pre nove ere, danas je globalno priznata i cenjena. U Srbiji, slikanje na svili doživljava pravi preporod, a Subotica ima posebno mesto u ovoj priči.
Tradicija slikanja na svili u Subotici seže do prelaza iz 19. u 20. vek. Tada je prva akademska slikarka grada, Jelena Čović, podučavala ovoj tehnici zainteresovane žene. Jedan od najvrednijih eksponata Gradskog muzeja je slika na svili njene učenice, Angeline Mačković. Slika prikazuje kumašice, tradicionalne subotičke nošnje. Ovaj dragoceni artefakt ne samo da je deo lokalnog kulturnog nasleđa, već i dokaz trajne veze između umetnosti i svakodnevnog života.
Johana Pilasanović i Erika Janović: Dve umetnice, jedna strast
Predavanje i izložba u Gradskom muzeju predstaviće rad dve izuzetne umetnice čija dela na svili oslikavaju njihovu posvećenost ovoj tehnici. Johana Pilasanović (1970–2021), dizajnerka tekstila, ostavila je iza sebe bogato umetničko nasleđe. Krajem februara, Gradski muzej je primio poklon u vidu njenih radova na svili, koji će sada biti prvi put prikazani javnosti. Njeni pejzaži i apstraktne kompozicije odišu elegancijom i dubokom emotivnom snagom.
Erika Janović, kostimografkinja i umetnica, nastavlja tradiciju slikanja na svili, ali sa savremenim twistom. Njena saradnja sa Institutom za tekstil u Lionu, prestonici svile, donela joj je međunarodno priznanje. Od 2022. godine, Erika redovno izlaže na lionskom Sajmu svile.Predstavlja Srbiju kao jedini umetnica iz naše zemlje. Njena dela, koja će biti prikazana u Subotici samo nekoliko dana pre izložbe u Lionu.Ona kombinuje tradicionalne motive sa modernim estetikom.

Radionica slikanja na svili: Osetite magiju sopstvenim rukama
Za sve one koji žele da se upuste u svet slikanja na svili, Gradski muzej organizuje radionicu koju će voditi Erika Janović. Ova jedinstvena prilika omogućiće učesnicima da nauče osnove tehnike.Kao i da istraže različite načine primene boja i stvore svoja vlastita dela. Zbog ograničenog broja mesta, neophodno je najaviti učešće na broj telefona muzeja 024/555-128.
Zašto je slikanje na svili važno danas?
U eri brzih tehnologija i masovne proizvodnje, slikanje na svili podseća nas na vrednost ručnog rada.Kao i strpljenja i posvećenosti. Ova tehnika nije samo umetnički izraz, već i način očuvanja kulturnog identiteta. Kroz radove Johane Pilasanović i Erike Janović, možemo videti kako tradicija i savremenost mogu da se spoje u jedinstvenu celinu. I kao mogu da stvore nešto što će nadživeti generacije.
Slikanje na svili kao most između prošlosti i budućnosti
Predavanje, izložba i radionica u Gradskom muzeju Subotica predstavljaju jedinstvenu priliku da se upozna sa bogatom tradicijom i savremenim trendovima slikanja na svili. Kroz radove Johane Pilasanović i Erike Janović, možemo videti kako ova tehnika može da bude most između prošlosti i budućnosti, očuvavajući kulturno nasleđe dok istovremeno inspiriše nove generacije umetnika.
Ne propustite ovu priliku da se uronite u svet slikanja na svili – umetnosti koja očarava, inspiruje i podseća nas na lepotu koja se krije u detaljima.

