Detalj parka sa rascvetalim žbunjem autorke Jelene Čović, prve akademske slikarke iz Subotice, predstavlja neprocenjivo umetničko nasleđe
Jelena Čović

Detalj parka sa rascvetalim žbunjem: Nasleđe Jelene Čović

Detalj parka sa rascvetalim žbunjem autorke Jelene Čović, prve akademske slikarke iz Subotice, predstavlja neprocenjivo umetničko nasleđe. Ova slika, nastala 1906. godine, čuva se u Gradskom muzeju Subotica. Njeno stvaralaštvo obuhvata pejzaže koji oslikavaju ljubav prema prirodi i svetlu.

Umetnički rad Jelene Čović

Jelena Čović, rođena 1879. godine, bila je pionir među subotičkim umetnicima. Njena dela često koriste svetlije palete boja, što se posebno može primetiti u „Detalju parka sa rascvetalim žbunjem“. Ova slika prikazuje osunčani park s puteljkom između procvetalih žbunova. Olga K. Ninkov iz Gradskog muzeja ističe: „Čović je kroz svoje slike prenosila emocije i pejzaže koje je volela.“

Izložba i značaj dela

Ova slika je izabrana kao predmet meseca u junu, u vreme izložbe „Remek dela Umetničke kolonije Nađbanja iz privatnih zbirki“. Nađbanja je bila značajno mesto za umetnike koji su praktikovali slikanje u prirodi. Čović je svoje umetničke veštine razvijala u ovoj koloniji, gde je radila sa značajnim umetnicima poput Bele Ivanji Grinvalda i Ištvana Retija, navodi Olga Kovačev NInkov u svom autorskom tekst.

Inspiracija iz prirode

U junu 1904. godine, Jelena Čović je slikala pejzaže Palića, što je dodatno obogatilo njenu umetničku viziju. U „Bačmeđei naplo“ zabeleženo je: „Subotička slikarka Jelena Čović slika prekrasne pejzaže Palića, bogate bojama.“ Ovi prirodni motivi postali su centralni deo njenog umetničkog izražavanja.

Uticaj i emancipacija

Jelena Čović je bila simbol emancipacije žena u umetnosti. Njeno delovanje se poklapa sa talasom feminističkih pokreta u Evropi. Ninkov dodaje:

„Jelena se oslobađala akademskih okvira i istraživala pejzaže oko sebe.“ Njen rad pokazuje kako su umetnice mogle da se istaknu u svetu dominiranom muškarcima.

Nasleđe i značaj

Jelena Čović ostavila je neizbrisiv trag na subotičkoj umetničkoj sceni. Njena dela su krasila zidove građanskih kuća, doprinoseći lokalnoj umetničkoj kulturi. Kroz umetničku koloniju Nađbanja, postala je prva žena koja je radila u ovom značajnom prostoru, navodi NInkov.

Dela poput „Detalj parka sa rascvetalim žbunjem“ su više od umetničkih radova; ona su svedočanstvo o vremenu kada su umetnici istraživali prirodu. Njen rad inspiriše i danas, podsećajući nas na značaj umetnosti u svakodnevnom životu.

U svetlu nedavne izložbe, Jelena Čović i njena dela dobijaju novu vrednost i značenje. „Detalj parka sa rascvetalim žbunjem“ je simbol borbe, strasti i umetničkog izražavanja žene. Njena umetnost ostaje važna u istoriji subotičke umetnosti i predstavlja inspiraciju za buduće generacije umetnika.

korišćen je tekst sa zvaničnog sajta Gradskog muzeja Subotica: Olga K. Ninkov
Foto: Svetlana Kolović

Ja sam Sandra Iršević, masterka komunikološkinja i doktorantkinja digitalne produkcije. Kao urednica portala ecofeminizam.com i dopisnica TV Pink, spajam tradiciju sa savremenim novinarstvom. Moj rad u medijima i zaštiti životne sredine prepoznat je nagradama. Aktivno se zalažem za očuvanje bunjevačke kulture i rodnu ravnopravnost, dokazujući da je moguće negovati korene uz praćenje digitalnih trendova.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *