KUlturno nasleđe Subotice se čuva kroz fotografije
Istorija

Istraživanje Bunjevki: Put ka očuvanju zaboravljenog nasleđa

Kada sam započela svoje putovanje kroz istraživanje Bunjevki, nisam mogla ni zamisliti koliko će duboko ovo istraživanje promeniti moj pogled na kulturno nasleđe i identitet naše zajednice. Kroz rad na doktoratu, otkrila sam da priče Bunjevki nisu samo deo istorije – one su živo tkivo koje povezuje prošlost, sadašnjost i budućnost.

Zašto istražujem Bunjevke?

Moje istraživanje Bunjevki proizilazi iz duboke potrebe da dam glas onima čije su priče previše dugo ostale nezabeležene. Kao istraživač, ali pre svega kao čuvar kulturnog nasleđa, osećam odgovornost da otkrijem, dokumentujem i sačuvam bogatu tradiciju bunjevačkih žena. Ovo nije samo akademsko istraživanje – ovo je misija očuvanja identiteta koji polako bledi pred naletom modernizacije.

Portal www.bunjevke.ecofeminizam.com nastao je kao prirodan produžetak mog istraživačkog rada. Ova digitalna platforma predstavlja više od običnog sajta – ona je živa arhiva, mesto gde se susreću prošlost i sadašnjost, prostor gde tradicionalno nasleđe dobija novi život u digitalnom dobu.

Istraživanje Bunjevki postaje posebno značajno u vremenu kada se tradicionalne vrednosti često zanemaruju pred naletom globalizacije. Kroz svoje istraživanje, otkrila sam da su Bunjevke bile mnogo više od pasivnih čuvarica tradicije – one su bile aktivne stvarateljke kulture, umetnice, književnice i inovatorke svog vremena.

Bunjevke kao temelji kulturnog nasleđa

Bunjevci, kao autohtona etnička grupa u Srbiji, imaju dugu tradiciju umetničkog izražavanja, a žene su igrale ključnu ulogu u očuvanju i razvoju bunjevačke kulture kroz različite umetničke forme. U prošlosti, kada pisani tragovi nisu bili uobičajeni, žene su prenosile istoriju, običaje i tradiciju kroz pesme, priče i rukotvorine3. Njihova kreativnost i veština su se ogledale u izradi tradicionalnih nošnji, tkanju, vezu i pripremi tradicionalnih jela.

Žene Bunjevke vekovima oblikuju kulturnu scenu Vojvodine, ostavljajući neizbrisiv trag u različitim umetničkim formam. Njihovo nasleđe i savremeni izazovi zaslužuju pažnju šire javnosti. Kroz umetnost su očuvale svoj identitet i bore se za priznavanje svog statusa. Danas, kroz poeziju, književnost i likovnu umetnost aktivno učestvuju u kreiranju kulturnog pejzaža.Bunjevci, kao autohtona etnička grupa u Srbiji, imaju dugu tradiciju umetničkog izražavanja

Bunjevke su kroz vekove bile stubovi očuvanja kulturnog identiteta svoje zajednice. Njihova uloga nije bila ograničena samo na domaćinstvo – one su svojim stvaralaštvom oblikovale društveni i kulturni pejzaž Vojvodine. Kada pisani tragovi nisu bili uobičajeni, one su prenosile istoriju, običaje i tradiciju kroz pesme, priče i rukotvorine.

Umetničko nasleđe pionirki

Ana Bešlić

Ana Bešlić, rođena 1912. godine, bila je prva akademska vajarka u Subotici. Svojim skulpturama i spomenicima ostavila je značajan trag u umetnosti 20. veka1. Njen rad ne samo da je estetski vredan, već i svedoči o kulturnom identitetu Bunjevaca1. Ana Bešlić je bila jedinstvena umetnica koja je ostavila neizbrisiv trag u svetu jugoslovenske skulpture i osvajala srca ljubitelja umetnosti svojim remek-delima.

dna od najistaknutijih figura u bunjevačkoj umetnosti je Ana Bešlić, rođena 1912. godine, prva akademska vajarka u Subotic. Ana Bešlić je bila jedinstvena umetnica koja je ostavila neizbrisiv trag u svetu jugoslovenske skulpture. Njen rad obuhvata različite faze stvaralaštva, od realizma do apstrakcije, a njene skulpture i spomenici su estetski vredni i svedoče o kulturnom identitetu Bunjevaca.Neka od njenih najznačajnijih dela uključuju:

  • Majka i sin – spomenik žrtvama fašizma u Aleksandrovu kod Subotice (1955)
  • Ptice fontana na Paliću (1957)
  • Spojene forme u parku vile Izvršnog veća Srbije u Beogradu (1961)
  • Grupa postavljenja ispred dispanzera u Subotici (1965)2
  • Baklja sećanja u Bajmoku (1971)

Ana Bešlić je bila dobitnica nagrade dr Ferenc Bodrogvari i Pro urbe 1997. godine. Njen rad je priznat i nagrađivan, a ona je ostavila neizbrisiv pečat na jugoslovenskoj umetničkoj sceni. Ana Bešlić je primer hrabre umetnice koja je tražila svoj put izvan tradicionalnih tokova, ostavljajući nam u nasleđe individualni svet oblika koji se realizuje jezikom čiste forme.

Jelena Čović

Jelena Čović (1879-1951) je bila najpoznatija bunjevačka slikarka i prva akademska slikarka u Subotici. Nije dovoljno istražena sa kulturnog stanovišta, verovatno zato što je nakon 1945. godine bilo zabranjeno izjašnjavati se kao Bunjevac. U većini tekstova i knjiga koje se odnose na istoriju umetnosti u periodu od Drugog svetskog rada, Bunjevci su predstavljeni kao Hrvati. Jelena Čović se potpisala kao Bunjevac na svojoj prvoj slici. Bila je hrabra žena koja je imala san da postane slikarka i učinila je sve da ga ostvari. Ona je primer žene koja je bila spremna da se otisne u tuđinu, kako bi učila slikarstvo, bez obzira na predrasude koje su tada, ali i danas, vladaju u društvu o ženama. Naslikala je preko 2000 dela.

Mara Đorđević Malagurski

Žena delagat koja je učestvovala 25. novembra 1918. godine u stvaranju Kraljevine SHS bila je Mara Đorđević Malagurski.

Mara je pisala pod pseudonimom Nevenka je objavila prvu knjigu „Vita Đanina i druge pripovetke iz bunjevačkog života“ 1933. godine. Iste godine je dobila nagradu za najbolje delo od Srpske akademije nauka i umetnosti. Njena književna i etnografska dela su bila posvećena bunjevačkim običajima i nošnjama. Kraljica Marija Karađorđević je dobila na poklon starodnevni bunjevački kostim i obukla ga je na Velikoj sveslovenskoj zabavi Kola srpskih sestara priređene u Beogradu 1934. godine, zahvaljujući Mari Đorđević.

Bunjevke i savremeni ekofeminizam

Nova perspektiva tradicionalnog nasleđa

U kontekstu savremenog ekofeminizma, tradicija Bunjevki dobija novo značenje. Njihov odnos prema prirodi, održivosti i zajednici predstavlja model koji može inspirisati moderne pristupe ekološkim izazovima. Bunjevačke žene su kroz istoriju razvile složen sistem znanja o održivom življenju, koji danas postaje sve relevantniji.

Digitalno doba i očuvanje tradicije

Portal www.bunjevke.ecofeminizam.com predstavlja most između tradicionalnog nasleđa i digitalnog doba. Kroz ovu platformu, dokumentujemo i čuvamo:

  • Usmena predanja i priče
  • Tradicionalne veštine i zanate
  • Običaje i rituale
  • Gastronomsko nasleđe
  • Umetničko stvaralaštvo

Savremene bunjevačke umetnice

Današnje generacije Bunjevki nastavljaju tradiciju svojih prethodnica na inovativan način. Pesnikinje poput Ane Popov, Gabrijele Diklić i Alise Prčić Vukov stvaraju dela koja spajaju tradicionalne elemente sa savremenim umetničkim izrazom. Njihov rad pokazuje kako se tradicija može prilagoditi modernom dobu bez gubitka autentičnosti.

Tradicionalne veštine poput zlatoveza, šlinga i izrade narodnih nošnji dobijaju novo značenje u rukama savremenih Bunjevki. Ove tehnike nisu samo zanat – one su način očuvanja kulturnog nasleđa i prenošenja znanja novim generacijama.

Izazovi očuvanja bunjevačke kulture

U eri globalizacije, očuvanje kulturnog identiteta postaje sve veći izazov. Bunjevačke žene se suočavaju sa potrebom da:

  • Prilagode tradicionalne prakse modernom životu
  • Prenesu kulturno nasleđe mlađim generacijama
  • Koriste digitalne tehnologije za očuvanje tradicije
  • Povežu se sa širom zajednicom

Posebna pažnja posvećuje se edukaciji mladih o bunjevačkoj kulturi. Kroz radionice, seminare i digitalne resurse, prenosimo znanje o:

  • Tradicionalnim zanatima
  • Bunjevačkoj književnosti i umetnosti
  • Običajima i kulturnim praksama
  • Jeziku i dijalektu

Budućnost bunjevačkog nasleđa

Portal www.bunjevke.ecofeminizam.com igra jednu od ključnih ulogu u očuvanju bunjevačkog nasleđa za buduće generacije. Kroz digitalnu arhivu, dokumentujemo:

  • Usmena predanja i sećanja
  • Fotografije i vizuelnu građu
  • Rukotvorine i umetničke radove
  • Običaje i manifestacije

Nove generacije Bunjevki pronalaze kreativne načine da:

  • Kombinuju tradicionalne veštine sa savremenim dizajnom
  • Koriste društvene mreže za promociju kulture
  • Organizuju interaktivne radionice i događaje
  • Stvaraju digitalne obrazovne materijale

Značaj kontinuiranog istraživanja

Bunjevke su kroz istoriju bile nosioci ideja, one su nas učile o tradiciji, o veri, o umetnosti i o tome kako prepoznati vrednost onoga što nas okružuje. Danas, Bunjevke i dalje imaju snažan uticaj na umetnost, ali i na društvo uopšte. Njihove ideje, u kojima se spajaju prošlost i sadašnjost, nastavljaju da inspirišu mlade žene da se bave umetnošću, književnošću i svim oblastima u kojima mogu da se izraze.

Pored toga, važno je napomenuti kako Bunjevke svojim delovanjem ne samo da čuvaju tradiciju, već je prilagođavaju savremenim tokovima, unoseći savremene elemente u umetnički izražaj. Na taj način, Bunjevke su postale most između prošlih i budućih generacija, između onoga što je bilo i onoga što će tek doći.

Istraživanje Bunjevki nije samo akademski poduhvat – ono je ključno za očuvanje kulturnog identiteta i tradicije koja preti da nestane. Kroz portal www.bunjevke.ecofeminizam.com, stvaramo prostor gde se prošlost i sadašnjost susreću, gde tradicija živi kroz moderne forme izražavanja.

Istraživanje Bunjevki ka savremenom izrazu

Kroz svoje istraživanje Bunjevki želim da doprinosim očuvanju bogate kulturne baštine koju su ove žene ostavile, da iznova podsetim na značaj njihovih dela i na njihov uticaj na društvo. Moj rad na sajtu https://bunjevke.ecofeminizam.com/ predstavlja trag koji želim da ostavim u istoriji bunjevačkog stvaralaštva, kroz koji želim da inspirišem i motivišem nove generacije da poštuju i čuvaju kulturno nasleđe.

Ovaj tekst je tek početak. Istraživanje Bunjevki, kako kroz moj doktorat, tako i kroz ceo sajt, ima za cilj da se probudi interesovanje za ove žene i njihove priče. One nisu bile samo posmatrači sveta oko sebe; one su ga oblikovale. Njihova snaga, kreativnost i ljubav prema tradiciji ostavili su neizbrisiv trag u našoj kulturnoj baštini. Bez njih, svet ne bi bio ono što je danas.

Pozivam vas da pratite moj rad, istraživanje i projekte na ovom sajtu i da se priključite u očuvanju tradicije i umetnosti Bunjevki. Naš zadatak je da ne dozvolimo da ove žene i njihovo stvaralaštvo padnu u zaborav – da ih slavimo i da ih predstavimo svetu.

Ja sam Sandra Iršević, masterka komunikološkinja i doktorantkinja digitalne produkcije. Kao urednica portala ecofeminizam.com i dopisnica TV Pink, spajam tradiciju sa savremenim novinarstvom. Moj rad u medijima i zaštiti životne sredine prepoznat je nagradama. Aktivno se zalažem za očuvanje bunjevačke kulture i rodnu ravnopravnost, dokazujući da je moguće negovati korene uz praćenje digitalnih trendova.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

error: Sadržaj je zaštićen !!