Bunjevačka muzika i tradicija koju izvodi Tamara Babić.
Istorija muzike

Bunjevačka muzika i tradicija: Životna priča Tamare Babić

Bunjevačka muzika i tradicija predstavljaju neraskidivu nit koja povezuje generacije na severu Bačke.Jedna od najznačajnijih čuvarki ovog kulturnog blaga je Tamara Babić.Njena priča svedoči o neizmernoj ljubavi prema bunjevačkom nasleđu. U srcu Subotice, grada gde se prepliću različite kulture, Tamara već više od dve decenije predano radi na očuvanju i promociji bunjevačke muzičke baštine.

Od školskog hora do profesionalnog izvođača

Muzički put Tamare Babić započeo je u školskim danima.Tada je još kao učenica osnovne škole prvi put otkrila čaroliju horskog pevanja. Iako stidljiva i povučena, muzika joj je pružila način da izrazi svoju kreativnost i pronađe svoj glas. Kroz godine obrazovanja u Subotici, gde je završila osnovnu i srednju ekonomsku školu. Zatim, i ekonomski fakultet, a muzika je ostala njena stalna pratilja.

„Moje detinjstvo je bilo prožeto zvucima tambure i bunjevačkih pisama,“ priseća se Tamara.

„To nije bio samo deo folklora, već živa tradicija koja se prenosila s kolena na koleno u našim domovima.“ Paralelno sa obrazovanjem, petnaest godina se aktivno bavila sportom u ženskom košarkaškom klubu „Spartak“.Kao i folklorom u KUD „Bunjevka“ iz Subotice, što je dodatno učvrstilo njenu vezu sa kulturnim nasleđem svog naroda.

Profesionalni razvoj i umetnički uspon

Prekretnica u Tamarinom muzičkom životu dogodila se 2001. godine, kada započinje saradnju sa tamburaškim orkestrom „Sledbenici Tumbas Pere Haje“, kojim je tada rukovodio dr Josip Stantić, poslednji živi učenik legendarnog tamburaša Tumbas Pere Haje. Ova saradnja otvorila je nove horizonte u interpretaciji bunjevačkih izvornih pisama i omogućila joj da svoj talenat razvije do profesionalnih visina.

Od osnivanja Bunjevačkog nacionalnog saveta 2003. godine, Tamara aktivno doprinosi očuvanju bunjevačke kulturne baštine. Njen angažman nije ostao samo na muzičkom planu – kao član odbora za kulturu i upravnih odbora kulturnih institucija na nivou Grada Subotice, radila je na sistemskom očuvanju tradicije kroz različite projekte i inicijative.

Muzički repertoar i festivali

Tamarin izvođački repertoar prevazilazi granice bunjevačke muzike, obuhvatajući i ruske i mađarske romance, kao i zabavnu i evergreen muziku. Međutim, bunjevačke izvorne pisme ostaju njena najveća ljubav i prepoznatljiv znak. Kroz brojne nastupe u zemlji i inostranstvu, od Subotice do Minhena i Korčule, promoviše bogato kulturno nasleđe svog naroda.

Učestvovala je i osvajala nagrade na prestižnim festivalima, uključujući Festival bunjevački pisama u Subotici, Festival ljubavi i vina, Hosanafest, „Kranfest“ u Kranju, i Tamburaški festival u Bjelom Polju. Posebno se ističe njeno četvorostruko predstavljanje grada Subotice na „Danima Balkana“ u Minhenu, kao i nastup na 25. Marko Polofestu na Korčuli.

Društveni angažman i humanitarni rad

Kao predsednica bunjevačkog udruženja „Bunjevačka kasina“, Tamara organizuje značajne kulturne događaje. Među kojima se posebno ističe božićno-novogodišnji koncert „Duhom ljubavi“.On se realizuje u saradnji sa Opštinskom organizacijom invalida rada Grada Subotice. Ovaj projekat pokazuje kako se tradicionalna kultura može spojiti sa humanitarnim radom i društvenom odgovornošću.

Doprinos očuvanju kulturne baštine

Tamarino zalaganje za očuvanje bunjevačke kulturne baštine vidljivo je i kroz njen rad u Bunjevačkom informativnom centru, gde kao novinar doprinosi radio emisiji „Nova bunjevačka rič“. Njen dugogodišnji angažman u KUD „Bunjevka“ rezultirao je brojnim projektima i manifestacijama koje su značajno doprinele očuvanju bunjevačke tradicije.

Posebno značajan doprinos dala je kroz snimanje CD-a „Bunjevki“ 2003. godine, koji predstavlja važan dokument u očuvanju bunjevačkih izvornih pisama. Kao koordinator projekata Panel konferencije „Usmeno narodno blago, običaji i tradicija bački Bunjevaca“ i „Festival bunjevačkog narodnog stvaralaštva„, koje podržava Ministarstvo kulture Republike Srbije, aktivno radi na očuvanju i promociji bunjevačkog kulturnog nasleđa.

Književni i izdavački rad

Pored muzičkog stvaralaštva, Tamara je dala značajan doprinos i kroz pisanu reč. Kao glavni i odgovorni urednik dvomesečnika „Rič bunjevačke matice“ do 2016. godine, a zatim kao stalni saradnik „Bunjevački novina“, aktivno je učestvovala u dokumentovanju i promociji bunjevačke kulture.

Njena knjiga „Muzička baština Bunjevaca“ iz 2010. godine predstavlja značajan doprinos izučavanju bunjevačke muzičke tradicije od druge polovine 18. do kraja 20. veka. Učestvovala je na međunarodnim skupovima i naučnim simpozijumima.Uključujući značajan nastup na skupu slovenskih matica u Republici Slovačkoj 2013. godine.

Duhovni aspekt stvaralaštva

Pored svetovne muzike, Tamara je aktivan član katedralnog zbora „Albe Vidaković“ i zbora „Collegium Musicum Catholicum“ iz Subotice. Oni neguju duhovnu muziku. Ovo pokazuje svestranost njenog muzičkog izraza.Kao i duboku povezanost sa različitim aspektima bunjevačke kulturne tradicije.

Budućnost bunjevačke tradicije

Bunjevačka muzika i tradicija nisu samo deo naše prošlosti, već živo nasleđe koje moramo preneti budućim generacijama,“ ističe Tamara.

Kroz svoj rad, ona pokazuje kako se tradicionalne vrednosti mogu očuvati i približiti savremenom društvu, istovremeno zadržavajući svoju autentičnost i kulturni značaj.

Tamarin rad na očuvanju bunjevačke muzike i tradicije predstavlja inspirativan primer kako pojedinac može doprineti očuvanju kulturnog identiteta svoje zajednice. Kroz muziku, pisanu reč i društveni angažman, ona gradi mostove između prošlosti i budućnosti. Čuvajući bogato nasleđe bunjevačkog naroda za generacije koje dolaze.

Bunjevačka muzika i tradicija:Tamara Babić „Pisme stare“

Ja sam Sandra Iršević, masterka komunikološkinja i doktorantkinja digitalne produkcije. Kao urednica portala ecofeminizam.com i dopisnica TV Pink, spajam tradiciju sa savremenim novinarstvom. Moj rad u medijima i zaštiti životne sredine prepoznat je nagradama. Aktivno se zalažem za očuvanje bunjevačke kulture i rodnu ravnopravnost, dokazujući da je moguće negovati korene uz praćenje digitalnih trendova.

4 коментара

  • Djurdjica Skenderovic

    Veliko hvala Sandri Irševič na ovako inspirativnom predstavljanju životnog puta i angažovanja na očuvanju kulture u najširem smislu Bačkih Bunjevaca, naše Tamare Babič, poznajem je od 1990 godine, veliki je radnik, istraživač iz oblasti kulturne baštine nas Bunjevaca. Neka ovo bude putokaz mnogima koji koji se danas angažuju u njenom pravcu. Sada je ostvarena baza za dalje istraživanje, trena joj dati veliku podršku, i saradnike, kako bi mogla dalje da ostvaruje

  • Djurdjica Skenderovic

    Veliko hvala Sandri Irševič na ovako inspirativnom predstavljanju životnog puta i angažovanja na očuvanju kulture u najširem smislu Bačkih Bunjevaca, naše Tamare Babič, poznajem je od 1990 godine, veliki je radnik, istraživač iz oblasti kulturne baštine nas Bunjevaca. Neka ovo bude putokaz mnogima koji koji se danas angažuju u njenom pravcu. Sada je ostvarena baza za dalje istraživanje, trena joj dati veliku podršku, i saradnike, kako bi mogla dalje da ostvaruje svoju misiju. Naša porodica se i ovom prilikom zahvaljuje Tamari na dosadašnjoj lepoj saradnji.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

error: Sadržaj je zaštićen !!